تعریف PoE یا برق در بستر شبکه

PoE استانداردی است که اجازه می‌دهد تا کابل‌های اترنت به‌طور هم‌زمان داده‌ها و برق را با استفاده از یک کابل شبکه واحد انتقال دهند. این یکپارچه‌سازی این اجازه را می‌دهد تا دستگاه‌هایی که دارای این قابلیت هستند را در مکان‌هایی که دسترسی به برق وجود ندارد نصب کنند. استفاده از دستگاه‌های مجهز به PoE موجب می‌شود که دیگر نیاز به استخدام نیروی کار برای انجام کابل‌کشی‌های اضافه وجود نداشته باشد و درنتیجه موجب کاهش هزینه‌های اجرایی می‌شود

مزایای استفاده از PoE

هزینه مقرون‌به‌صرفه: PoE هزینه‌های استخدام نیروی کار برای اجرای کابل‌کشی را از بین می‌برد

راه‌اندازی سریع: برای راه‌اندازی کافی است کابل شبکه را به دستگاهی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کند وصل کنید

انعطاف‌پذیری: ادمین های شبکه می‌توانند دستگاه‌های مجهز را تقریباً در هر مکانی نصب کنند. می‌توان برای نصب دستگاه‌ها در فضای باز از کابل‌های شبکه شیلد دار استفاده کرد. همچنین می‌توان از دستگاه‌هایی با استانداردهای صنعتی در محیط‌های صنعتی استفاده کرد.

امنیت: ازآنجایی‌که PoE از ولتاژ نسبتاً کم استفاده می‌کند خطرات حوادث الکتریکی کاهش می‌یابد.

قابلیت اعتماد: دستگاه‌های PoE تحت استاندارد سخت‌گیرانه IEEE 802.3 تولید می‌شوند.

مقیاس‌پذیری: استفاده از PoE موجب می‌شود که به‌راحتی بتوانید تجهیزات جدیدی را به شبکه اضافه کنید.

متداول‌ترین دستگاه‌های PoE عبارت‌اند از :

  • تلفن‌های VoIP
  • دوربین‌های تحت شبکه
  • اکسس پوینت‌های بی‌سیم

بااین‌حال ممکن است دستگاه‌های دیگری نیز دارای این قابلیت باشند :

  • تجهیزات روشنایی
  • دستگاه‌های خودپرداز
  • تجهیزات مخابراتی
  • کارت‌خوان‌های امنیتی
  • ساعت‌های تحت شبکه
  • وندینگ ماشین ( دستگاه‌های فروش خودکار)

استانداردهای 802.3af و 802.3at

انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)مسئول ایجاد استانداردهای PoE است. در حال حاضر دو استاندارد PoE وجود دارد.  استاندارد 802.3af حداکثر توان 15.44 وات را پشتیبانی می‌کند. باوجوداینکه دستگاه‌های تأمین‌کننده برق (PSE) توانایی تأمین 15.44 وات را دارند اما دستگاه‌هایی که از طریق PoE روشن می‌شوند (PD)  نهایتاً با توجه به میزان اتلاف انرژی توان 12.95 را دریافت می‌کنند.  در سال 2009، IEEE استاندارد بالاتر 802.3at را معرفی کرد که همچنان به نام PoE شناخته می‌شود. این استاندارد توان 30 وات را پشتیبانی می‌کند. همانند استاندارد 802.3af در این استاندارد نیز براثر اتلاف انرژی تجهیزات حداکثر، توان 25.5 وات را دریافت می‌کنند.

802.3BT  یا ++PoE

IEEE به دنبال معرفی استاندارد جدید PoE است.  هم‌زمان با افزایش میزان استفاده از ابزارهای PoE در تجهیزات شبکه، توان PoE بیشتری برای برآورده کردن نیاز برق این دستگاه ها مورد نیاز است.مانند دوربین‌های تحت شبکه PTZ .

استاندارد 802.3bt که با نام++ PoE شناخته می‌شود در اوایل سال 2019 به بازار عرضه شد. این استاندارد از تمام 4 زوج سیم برای انتقال قدرت استفاده می‌کند. این استاندارد قادر است با استفاده از این روش توان 49-70 وات را تأمین نماید. این استاندارد جدید، اساساً حالت A و حالت B را برای دستیابی به ولتاژ بالاتر ترکیب می‌کند.  برخی منابع حتی می‌گویند که این استاندارد قادر خواهد بود تا 100 وات برق DC تأمین کند. این استاندارد جدید نه‌تنها قدرت بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد، بلکه همچنین می‌تواند از اتصالات 10 گیگابیتی پشتیبانی کند. نوع A توان 60 وات (50 وات قدرت) را تامین می‌کند و نوع B برای حدود 100 وات قدرت (تقریباً 80 وات قدرت با اتلاف انرژی) در نظر گرفته می‌شود.

مقایسه PSE و PD

قبل از اینکه بیشتر به درک مفاهیم PoE بپردازیم بهتر است به تفاوت PSE و PD بپردازیم. تجهیزات تأمین برق (PSE) به دستگاه‌هایی که مسئول تأمین انرژی دستگاه‌های متصل شده مانند سوئیچ‌ها، هاب ها و اینجکتورها هستند گقته می شود. PD ها انرژی را از PSE ها دریافت می‌کنند. به‌عنوان نمونه می‌توان به دوربین‌های تحت شبکه و یا اکسس پوینت‌های بی‌سیم (WAP) اشاره کرد.

مقایسه حالت A و حالت B

اگرچه راه‌اندازی و استقرار دستگاه‌های PoE نسبتاً ساده است اما باز هم لازم است که ادمین های شبکه دانش کافی نسبت به تفاوت‌های استانداردها و دستگاه‌های تفاوت‌های استانداردها و دستگاه‌های PoE داشته باشند. دستگاه‌های PoE معمولاً از زوج سیم‌های مختلف برای انتقال انرژی استفاده می‌کنند. این روش‌های مختلف به‌عنوان حالت A یا حالت B شناخته می‌شوند. در حالت A زوج‌های 1-2 و 3-6 برای ارسال و دریافت داده‌ها و انرژی مورداستفاده قرار می‌گیرند . مابقی پین‌های 4-5 و 7-8 بدون استفاده باقی می‌مانند.

تجهیزاتی که از حالت A استفاده می‌کنند معمولاً به‌عنوان end-span شناخته می‌شوند. از طرفی دیگر در حالت B هیچ زوج پین ای بدون استفاده نمی‌ماند. به همین دلیل است که پین 4-5 و 7-8 گاهی اوقات به‌عنوان جفت‌های یدکی و یا جفت فانتوم اشاره می‌شود. هنگام کار در حالت B، تمام جفت داده‌ها استفاده می‌شود. حالت B داده‌ها را با استفاده از پین‌ها 1-2 و 3-6 ارسال می‌کند. جریان برق نیز از طریق پین‌های 4-5 و 7-8 ارسال می‌شود. دستگاه‌هایی که از حالت B استفاده می‌کنند با عنوان Midspan شناخته می‌شوند.

استاندارد 802.3at از پین‌های 1-2 و 3-6 برای انتقال اطلاعات و برق هنگام استفاده از حالت A استفاده می‌کند. پین‌های باقیمانده برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند. حالت B با استفاده از جفت 5-4 و 8-7 برای انتقال داده و برق استفاده می‌کند. پین‌های باقی‌مانده برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند.

هرچند که این تفاوت‌ها جزئی به نظر می‌رسند اما بسیار مهم هستند. عدم توجه به پین‌هایی که برای ارسال و دریافت برق مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌تواند موجب عدم سازگاری و عدم کارایی مناسب دستگاه‌ها شود.

مقایسه Endspan PSEs و Midspan PSEs

اصطلاحات Endspan و Midspan می‌توانند برای نشان دادن پین‌هایی باشد که برای ارسال و دریافت برق مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما می‌توان این اصطلاحت را تحت‌اللفظی‌تر نیز معنی کرد. Midspan PSe اغلب به‌عنوان ” دستگاه واسطه‌ای ” که بین یک دستگاه PSE که دارای قابلیت PoE نیست و یک دستگاه باقابلیت PoE قرار می‌گیرد.  به‌عنوان نمونه Midspan PoE می‌توان به  اینجکتور ها و هاب های انرژی ( چندراهی‌های برق) اشاره کرد. از سوی دیگر به‌عنوان Endspan می‌توان به PSE های اصلی در شبکه مانند سوییچ‌ها اشاره کرد.

دسته‌بندی نشده

activenetworkpassivepowerpower ower ethernetvoipارتباطامنیتبیسیمتلفندوربیندوربین مداربستهشبکهشبکه بیسیمویپ

Seiedhashemmousavi@gmail.comمشاهده نوشته ها

تعمیر تخصصی انواع کالای دیجیتال -شبکه - مودم - سوییچ - مانیتور - لوازم جانبی - اسپیکر -تلفن - تلفن پاناسونیک - مودم 4G - کامپیوتر - لپتاپ - لپ تاپ - نوت بوک - تبلت - موبایل - گوشی - tablet - modem - notebook -laptop - computer - mobile - tplink -dlink -zyxel - tenda - samsung - lg - tv

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *